Instytut rehabilitacji – Pałac. Wiejce k./Międzychodu
Projektant : Zbigniew Cichocki
Inwestor: „Construkta plus” Sp.z o.o.,
Powierzchnia: 1100 m2, dwie kondygnacje
Materiały:
- grunt Bona Bond S520,
- klej Bona Bond S760,
- szpachel Bona Bond Mix&Fill,
- lakier podkładowy Bona Bond D-5,
- lakier nawierzchniowy Bona Bond DD-504.
- lamparkiet
- parkiet
- mozaika
Generalny wykonawca: „Construkta plus” Sp.z o.o.
Podwykonawca: „SZLIF” usługi parkieciarskie, posadzkarskie, Poznań .
Termin wykonania: 2003-01-01 , 2003-06-30
PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Prace rozpoczęto od pomiarów wilgotności betonu, która wahała się między 0,7-1,6%,wilgotność lamparkietu i parkietu dębowego 7-9%, wilgotność powietrza 45-55%, temperatura posadzki wynosiła 15 oC.
Posadzkę betonową należało oczyścić bezpyłowo przy użyciu polerki „Columbus” i kamieni o ziarnistości 16mm z pozostałości farby, kleju i szpachlu po pracach budowlanych. Po dokładnym odkurzeniu posadzki naniesiono grunt Bona Bond S520 w celu jej wzmocnienia.
MONTAŻ LAMPARKIETU – PARKIETU – MOZAIKI
Następnym etapem było roztrasowanie wymaganego wzoru przy użyciu sznura traserskiego. Wyznaczone linie umożliwiały dokładne naniesienie kleju a następnie ułożenie lamparkietu, parkietu i mozaiki na wyznaczonym miejscu.
Świeżo ułożony lamparkiet należało przewalcować walcem o ciężarze 80 kg. w celu solidnego dociśnięcia wszystkich lamelek do podłoża.
Trzy dni później odcięty został parkiet i lamparkiet na odległość 35 cm od ścian przy pomocy listew prowadzących i zagłębiarki Festool w miejscach zaokrąglonych należało użyć frezarki firmy Festool i cyrkla Wollf który z przedłużką osiąga 7 -metrowy promień.
MONTAŻ BORDIUR
Lamelki na bordiurach zostały ułożone podwójnie wzdłuż do ścian, aby podkreślić bordiury , w niektórych pomieszczeniach pomiędzy jodełką ułożoną na środku, a drabinką na boku zostały zamontowane paski z czarnego dębu 0,5mm-10mm.
W apartamencie oraz w sali balowej należało położyć drabinkę w okręgu , wówczas należało każdą lamelkę z osobna przyciąć w trapez. Do wykonania bordiur w okręgu należało skleić ze sobą na długość cztery deski o szer. 5cm i dł. 130cm. Następnie sklejone deski wycięto pod odpowiednim kątem oraz przefrezowano tak , aby uzyskać kształt koła .
CYKLINOWANIE – LAKIEROWANIE
Dwa tygodnie od montażu bordiur przystąpiono do cyklinowania . Zostały użyte materiały ścierne o następującej granulacji 24,40,60,80. Następnie powierzchnię poszpachlowano za pomocą blachy, szpachlem wodnym Bona Bond Mix & Fill. Po tym zabiegu powierzchnię cyklinowano papierami o ziarnistości 100,120 . Do cyklinowania użyto maszyn taśmowych „Tiger” firmy „Janser”
Powierzchnie boczne cyklinowano szlifierką rotacyjną RAS 180,03 E-AH firmy FESTOOL, która gwarantuje bezpyłową pracę podłączając do odkurzacza Festool i zapewnia idealnie gładką powierzchnię, szczególnie przy tak ułożonym parkiecie, gdzie należy szlifować dość szeroką drabinkę i bordiurę.
Tak przygotowane podłoże polerowano polerką jednotarczową firmy Columbus . Użyto krążków o granulacji 100,120 po czym przystąpiono do odkurzenia.
Wymogiem inwestora było, aby użyć lakieru trudno zapalnego który ma wymagane atesty.
Dlatego też użyto lakier podkładowy Bona Bond D-5, który został naniesiony wałkiem i po wyschnięciu polerowany szlifierką jednotarczową krążkami o granulacji 220. Przed naniesieniem drugiej warstwy lakieru podkładowego dokładnie posprzątano całość posadzki . Naniesiono wówczas lakier nawierzchniowy dwuskładnikowy , poliuretanowy Bona Bond DD-504 za pomocą wałka.
Przed ostatnim lakierowaniem jeszcze raz polerowano parkiet krążkami o granulacji 220 i oczyszczono na wilgotno z drobin pyłu, po czym przystąpiono do ostatecznego lakierowania.
Prace wykonywane były w kilku etapach gdyż często należało czekać aż inni wykonawcy udostępnią nam, plac budowy. Czasami przerwa w pracach trwała nawet do ośmiu tygodni .