Technologia

Grudki na lakierze

Od kilku lat prowadzę usługi parkieciarskie i od czasu do czasu spotykam się z różnymi problemami związanymi z tą działalnością. Ostat’ nio na polakierowanym parkiecie wystąpiły małe grudki, które wyraźnie widać na powłoce la-kierniczej. Jaka jest przyczyna tego typu problemu, czy to wada lakieru, czy może ja popełni-łem jakiś błąd lakierując podłogę? Do pytania dołączam zdjęcie parkietu na którym wystąpiły problemy o których napisałem. Dziękuje za odpowiedź.
Tadeusz z Wrocławia

Ze zdjęcia, które Pan dostarczył do redakcji „Profesjonalnego Parkietu” można wywnioskować kilka przyczyn powstania grudek na lakierze. Niestety jednoznacznie nie uda się określić jaka jest przyczyna wystąpienia grudek, które pojawiły na lakierowanej przez Pana podłodze, ponieważ potrzebne byłoby szczegółowe przyjrzenie się miejscom, w których wystąpiły te defekty. Spróbuje jednak opisać Panu przyczyny, które mogły spowodować taki efekt na polakierowa-nej podłodze. Najczęściej nierówności powłoki lakierniczej (zgrubienia, grudki) są spowodowane zanieczyszczeniem parkietu, w tym wypadku może to być pozostawienie na parkiecie jakiegoś pyłku czy ziarnka z papieru szlifierskiego. Powodem takich zgrubień mogą być również zanieczyszczenia, które dostały się do lakieru podczas lakierowania, ponieważ pomieszczenie nie było wystarczająco wysprzątane.

Innym źródłem grudek może być wałek lub pędzel, którym Pan nakładał lakier, jeżeli oczywiście używał Pan któregoś z tych narzędzi. Podczas lakierowania z pędzla lub wałka, jeśli były one już wcześniej używane do lakierowania mogą wypadać zaschnięte cząsteczki lakieru. Takiej sytuacji nie wyklucza fakt, że wałek lub pędzel był dokładnie umyty po wcześniejszym lakierowaniu. Następną przyczyną może być odpowietrzanie się lakieru, które jest spowodowane różnymi czynnikami w zależności od rodzaju lakieru. W przypadku lakierów wodnych szczególnie w okresie zimowym jeżeli okaże się, że lakier zostanie przemrożony, albo bardzo zimny lakier jest kładziony na podłogę, czynnik, który odpowiada za odpowietrzenie się lakieru nie zdąży doprowadzić do odpowiedniego odgazowania się lakieru i powstają nie duże krater-ki. Natomiast w lakierach poliuretanowych problemem jest dość szybkie schnięcie lakieru, i nawet jeśli wilgotność powietrza jest dostateczna może wystąpić taka sytuacja, że pęcherzyk powietrza wydostaje się z lakieru i tworzy lej z cienką warstwą lakieru na bokach, lakier nie zdążył rozpłynąć się i zasychając tworzy wypukłość. Taki efekt jest bardzo często spowodowany przeciągiem.
Pozbycie się grudek w przypadku lakieru wodnego wymaga przematowie-nia powierzchni i położenie nowej warstwy lakieru. Jednak do tego celu zalecam zastosowanie lakieru z innej serii produkcyjnej, ponieważ jeżeli przyczyną grudek było uszkodzenie w lakierze czynnika odpowietrzającego, to rzadko się zdarza, żeby druga seria miała podobną wadę. Jeżeli będzie Pan kładł lakier poliuretanowy to przypominam o zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza min. 55%, oraz o wyczyszczeniu okien, grzejników, parapetów. Powinno się ograniczyć ruchy powietrza tak, aby pod drzwiami nie było przeciągu. Powodzenia.
Zdzisław Raczkowski