Technologia

Pofalowany parkiet

Posiadam dwupoziomowe mieszkanie. Na obydwu kondygnacjach parkieciarze położyli parkiet. Podłogę na pierwszym piętrze wykonano przed dwoma łaty. Jej powierzchnia jest ideałnie gładka. Natomiast niedawno wykonany parkiet na drugim piętrze jest pofalowany, co widać pod światło. Jaka jest przyczyna tego efektu ? Co mam zrobić, żeby to naprawić? Dołączam zdjęcie pofalowanej powierzchni parkietu.
Waldemar z Poznania
Przyczyną pofalowanego parkietu jest prawdopodobnie niewłaściwe szlifowanie powierzchni, co spowodowało wybranie, z niektórych klepek miększej części drewna, czyli bieli. Przy obróbce II i III klasy klepki, która ma fledrowy układ słoi lub zawiera bardzo dużo bieli często zdarza się, że poprzez niewłaściwe szlifowanie maszyna szybciej wybiera miększe fragmenty drewna powodując nierówności. Nie można jednoznacznie określić na czym polegał błąd w szlifowaniu, ponieważ istnieje kilka czynników związanych ze szlifowaniem, które mogły być odpowiedzialne za obecny stan pańskiego parkietu. Być może wykonawca szlifował ułożony wzór w nieodpowiednim kierunku (rysunki nr 1-2 przedstawiają prawidłowe kierunki szlifowania pańskiego wzoru). Ułożenie parkietu wzdłuż do światła wymaga ostatecznego szlifu zgodnie z kierunkiem ułożenia klepki. Natomiast wcześniejsze szlify powinny być wykonane po skosie, oczywiście stosując odpowiednią do szlifowanej powierzchni grubość papieru ściernego. Efekt pofalowania mógł być również spowodowany pewnym typem maszyny szlifierskiej, której papier po nałożeniu na bęben, lekko od niego odstaje, co powoduje, że w tym miejscu występuje bicie bębna w podłoże. Kolejną przyczyną mogły być oblepione pyłem kółka jezdne maszyny szlifującej, co spowodowało nierówne poruszanie się maszyny po powierzchni. Inną przyczyną pofalowanego parkietu mogło być użycie niskiej jakości papieru ściernego np. sklejanego jeden na drugi. Taki papier powoduje minimalne bicie maszyny o powierzchnie.
Jedyną możliwością usunięcia nierówności jest przeprowadzenie ponownego szlifowania parkietu. Najbezpieczniej będzie wynająć fachową ekipę parkieciarską, która posiada dobry sprzęt i wiedzę na temat poprawnego szlifowania. Jeżeli ekipa będzie dysponowała maszyną trzytarczową to na pewno powierzchnia pańskiego parkietu będzie idealnie płaska.
Zdzisław Raczkowski